Hatszínvirág

Miért van szükség (rugalmas) tervezésre?

A heti írásaim fókuszában a rugalmas tervezés fog kerülni. Ma kezdésnek szeretném Veletek megosztani, hogy mit is értek ez alatt, és hogy miért van szükség rá, milyen pozitív változásokat hozhat az életünkbe, ha van némi elképzelésünk arról, hogy merre tartunk és mit tudunk érte megtenni. Fogadjátok szeretettel!

Mi a manó az a rugalmas tervezés?

Életünk bármely területén szeretnénk hatékonyabbak lenni, vagy változást előidézni, elengedhetetlen hogy tudatosítsuk a jelenlegi helyzetet (részletesebben erről itt olvashatsz), majd kitaláljuk mit szeretnénk helyette, kijelöljük az irányt: meghatározzuk a célt, ami felé tartani kívánunk (részletesen erről itt és itt írtam). Ha már a célunkat sikerült meghatároznunk, sokat tud segíteni az elérésében, ha megvizsgálva a lehetőségeinket lebontjuk az odáig vezető utat kisebb lépésekre. Jó ha meghatározunk pár mérföldkövet az úton, és érdemes időt is rendelni hozzájuk. Majd minden áldott nap teszünk egy lépést afelé, hogy ez meg is valósuljon. Itt jön képbe a tervezés. Akár az idődet szeretnéd jobban beosztani, akár egészségesebben szeretnél táplálkozni, vagy az anyagi helyzeted szorul megreformálásra … életed bármely területét nézzük, sokat tud segíteni, ha készítesz egy tervet/forgatókönyvet/listát a megvalósításához vezető útról.

Mi értelme van, milyen pozitív változásokat hozhat az életünkbe?

Ugyan kerül némi időbe (kezdetben heti 20-30 perc, ha rutinosabb vagy, akkor igazából 5-10 perc is elég lehet, hogy végiggondold a dolgaidat), de sokkal többet nyersz vele, mert:

  • azáltal, hogy tudod mit akarsz, nem fog elmenni az értékes időd a vakarózással, hogy mihez is kezdj
  • sokkal rendezettebben, hatékonyabban fogsz tudni működni
  • spórolhatsz vele (időt, pénzt egyaránt)
  • levesz a válladról egy nagy adag frusztrációt. Múlt héten a FB-on mindenhol ez a kép jött velem szembe:

Ismeritek az érzést? 🙂 Hát ettől is például megszabadulhatsz, ha előre tervezel. Az étrend tervezéséről részletesebben itt olvashatsz.

Miért érdemes kipróbálni?

Mert egyszerűbbé, kiszámíthatóbbá és hatékonyabbá teszi az életünket.

Mitől lesz egy tervezés rugalmas?

Attól, hogy úgy fogod fel. Fontos tudatosítani magunkban, hogy a tervek/listák azért vannak, hogy az életünket egyszerűsítsük velük, nagyon jó szolgálatot tesznek, mintegy irányjelölőként, mankóként funkcionálnak. DE az élet milliószor felül fogja írni, mert sok olyan dolog történhet, amire nincs ráhatásunk. Hiába osztom be a heti tervezőbe az időmet, ha megbetegszik a gyerek. Ha letervezem a heti menüt, nem mindig lehet pontosan kiszámolni a család fogyasztását. Hiába járok hétfő esténként NIA-ra, ha a Férjnek elhúzódik az értekezlet és nincs kire bízni a gyerekeket … és még egy csomó példát hozhatnék, de valószínűleg pontosan tudjátok miről beszélek. Mindezek mellett úgy gondolom, hogy ettől a tervezés nem veszti el az értelmét, mert ezek mellett is a fent leírt előnyeit élvezhetjük, de fontos, hogy rugalmasan kezeljük a változásokat, és amint lehet, térjünk vissza az eredeti elképzeléshez vagy ha a tapasztalat során arra a felismerésre jutunk, hogy van ami nem megvalósítható ebben a formában (én régebben pl. hajlamos voltam a túltervezésre, és az is egy bizonyos idő, amíg az ember be tudja lőni reálisan a saját határait: nálam mondjuk az időbeosztás a mumus, a mai napig hajlamos vagyok több mindent betervezni, mint ami reálisan megvalósítható, de azért már egész jól alakulok, főleg ahhoz képest ha azt néztem honnét indultam 😀 Az időérzékem egy jó fél éves munka után kezd hasonlítani talán egy normál emberéhez :-)) Tehát ha van, ami nem úgy alakult, ahogy gondoltad, ne szegje kedvedet.  Az egész világot nyilván nem tudjuk kontroll alatt tartani – nem is ez a cél – de amiről dönthetünk, az a dolgokhoz való hozzáállás, és a reakciónk. Te döntesz, hogy:

A) Rugalmasan kezeled a rajtad kívül álló történéseket, nem csinálsz belőlük nagy hűhót. Elfogadod, hogy ez van, majd jön az “újratervezés.” Ha valami nem megy, akkor ahelyett, hogy kudarcnak élnéd meg azt nézed, hogy mit tanultál a helyzetből, felteszed magadnak a kérdést, hogy mit csináltál jól és legközelebb mit lehetne még jobban, és az új tapasztalatokat leszűrve továbbviszed az elképzelésed.

B) Kiakadsz. Végletekben gondolkozol, hogy sz*t sem ér ez az egész, és az első kudarc után hagyod az egészet. Visszatérsz a céltalan, valahogy majdcsak lesz napokhoz, és hagyod, hogy az értékes időd (pénzed, egészséged, álmaid … bármi a témád) kifolyjon a kezed közül. Ha hajlamos lennél ennek a B) pontnak a választására, tedd fel magadnak a kérdést: kész vagy-e ezen változtatni, illetve mit tehetnél azért, hogy lazábban kezeld ezeket az ügyeket.

Ha végül az A)-t választod, térj még vissza ide a Hatszínvirág blogra a héten, folytatjuk a témát. Hamarosan olvashatsz a gyakorlati megvalósításáról is, és hozok még feladatokat, tippeket, hogy minél több szempontból megvizsgáljuk ezt a kérdést.

Ha tetszettek az itt olvasottak csatlakozz a FB oldalamhoz, ahol minden nap harmónia- és egészség tippekkel, ajánlókkal, gondolatébresztő idézetekkel, receptekkel várlak Benneteket. Ha van olyan barátnőd, barátod, ismerősöd, akinek úgy gondold, hogy tetszene, köszönöm ha Őt is meghívod. 🙂

Szeretettel,
Mariann

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!