Az első lépcsőfok az egészség felé a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztás. A víz világnapja alkalmából – meg amúgy is – aktuálisnak találtam a témát. Mielőtt legyintenél, hogy persze, ezt mindenki tudja, hiszen a csapból is ez folyik, azért érdemes pár dolgot végiggondolnod a témában.
Tudatosítás, tudatosítás, tudatosítás
Oké, hogy tudod, mit kellene tenned, de csinálod is? Ebben a témában is azt javasolom, hogy figyeld meg magad. A mai napon helyezd erre a fókuszt, és jegyezd fel, hogy mennyi folyadékot fogyasztasz. Ne csak fejben, írd is fel egy papírra. Ha az eredmény alul marad a javasolttól, gondold végig, hogyan tudnál ezen változtatni, és fókuszálj csak erre a kérdésre, amíg a mindennapjaid részévé nem válik. Azért érdemes ezt tényleg komolyan venni, mert:
– a folyadék hiány okozhat fáradtságot, gyengeség érzetet is, szóval ha kimerültnek érzed magad, vagy ha sokat fáj a fejed, lehet ez a probléma megoldása
– ha fogyni akarsz, fogyás NINCS megfelelő folyadékbevitel nélkül.
Elsőre lehet banálisnak hangzik, de sokan akkor is esznek, amikor igazából nem is éhesek, hanem szomjasak! Ez lehet oka például jó pár plusz kilónak is. Figyeld meg magadban ezt is: Te is ezek közé tartozol? Mennyi folyadékot – és mennyi VIZET- iszol egy nap?
Mit igyunk?
Szomjoltásra elsősorban vizet igyál, ami az izmok és az agy hidratáltságát, a fizikai és mentális teljesítőképességedet segíti. Persze a folyadék fogyasztás terén – mint az egészséges táplálkozásban is – törekedhetünk a változatosságra, így ezt igény szerint kiegészítheted egyéb egészséges alternatívákkal. A víz mellett fogyassz tápanyagokban, különösen kalciumban gazdag tejet, tejterméket, teákat, 100%-os és a frissen préselt gyümölcs- és zöldségleveket, készíthetsz turmixokat, smoothiekat is.
A vízfogyasztást feldobhatod gyümölcsökkel, citrommal, és/vagy dobhatsz a mindennapi vizedbe pár menta, citromfű levelet is.
A cukrozott üdítő-, energia-, és alkoholos italoknál számolj azzal, hogy tele vannak „üres kalóriákkal”, ezek fogyasztása minél ritkábban, csak alkalomszerűen ajánlott.
Mennyit igyunk?
Felnőtt férfinak 2,5 l, nőnek 2 l az ajánlott napi vízbevitel. Csecsemőnek 0-6 hónapos korig 0,68 l, 6-12 hónapos korig 0,8-1 l, 1-2 éves gyermeknek 1,1-1,2 l, 2-3 évesnek 1,3 l, 4-8 évesnek 1,6 l, 9-13 éves fiúnak 2,1 l, lánynak 1,9 l, serdülő (14-18 éves) fiúnak 2,5 l, lánynak 2 l vizet javasolt naponta elfogyasztani. A legjobb, ha a nap folyamán egyenletesen elosztva fogyasztod el a szükséges mennyiséget.
(forrás: Terítéken az egészség, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hivatalos FB oldala)
Ez persze változhat, például nagy nyári hőségben, vagy szoptatás alatt, vagy sportoláskor még plusz folyadék bevitelre van szükség, de ezek az alap mennyiségek. Valamint azt is fontos hangsúlyozni, hogy amikor azt érzed, hogy szomjas vagy, az már egy vészreakció szervezetünk részéről, hogy felhívja figyelmünket, több folyadékot vesztettünk a kelleténél. Tehát ne várd meg azt, amíg szomjas leszel!
Gyakorlati tipp
A mai nap helyezd a fókuszba a folyadékfogyasztásodat:
- figyeld meg mennyit és mit iszol, a legjobb ha fel is írod
- figyeld meg, hogy jelez-e a tested folyadékhiányt
- figyeld meg, hogy előfordul-e veled, hogy esetleg akkor is eszel, amikor igazából szomjas vagy
Ha azt tapasztalod, hogy van min javítani, gondold végig mit tehetnél azért, hogy javuljon a helyzet. Néhány tipp a megvalósításhoz:
- Ha a folyadék fogyasztásod messze az ajánlott alatt van (pl. csak napi fél litert iszol), emelheted fokozatosan a mennyiséget: minden nap 1-1 pohárral több.
- Feledékenyeknek jó megoldás kitölteni egy üvegbe előre az egész napi mennyiséget, így könnyen követhetővé válik, hogy mennyit ittunk az adott napon. Jó megoldás lehet az is, ha beállítod a telefonodon, hogy óránként csipogjon.
- Mindig legyen a közeledben víz. Ha csak egy karnyújtásnyira van sokkal többször fogysz érte nyúlni. Ha mész valahova, vigyél magaddal egy flakonnal.
- Evés előtt mindig igyál meg 1-2 pohár vizet. Ez azért is praktikus, mert így nagy eséllyel fogsz kevesebbet enni.
- Segíthet a rendszeresség kialakításában az is, ha vezetsz egy kis táblázatot arról, hogy mennyi folyadékot fogyasztottál az adott napon.
Ha tetszenek itt a blogon lévő tartalmak, csatlakozz a FB oldalamhoz, és a FB csoportomhoz, ahol minden nap harmónia- és egészség tippekkel, ajánlókkal, gondolatébresztő idézetekkel és az eseményeimről szóló infókkal várlak Benneteket. Ha van olyan barátnőd, barátod, ismerősöd, akinek úgy gondold, hogy tetszene, köszönöm ha megosztod az írásaim és meghívod őket is a csoportba. 🙂
Szeretettel,
Mariann
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: