A mostani bizonytalan helyzetben óhatatlanul nap, mint nap szembenézünk feszültségekkel. Nem az a cél, hogy ezeket elfojtsuk – szabadon megélhetjük a dühünket, és a negatív érzelmeket is – de azt viszont érdemes szem előtt tartani, hogy ne bántsunk meg vele másokat, hogy megtanuljuk kezelni ezeket az érzéseket. A mai napon ahhoz hoztam ötleteket, hogy mit tehetünk ezért. Fogd fel úgy ezeket az ötleteket, mint egy svédasztalt: ami tetszik, vedd le róla, próbáld ki, ami nem a Te stílusod, vagy Nálad esetleg nem aktuális, nem használható a jelenlegi helyzetedben, azt hagyd 😉 Nem hiszek a mindenkire jó, ráhúzható, standard módszerekben. Viszont hiszek abban, hogy mindenki számára léteznek jól használható megoldások és eszközök, csak nyitottnak kell lenni a megoldások keresésére – az életünk bármely területén, a “miért nem” helyett arra fókuszálni “hogyan tudnám megoldani” és a túl sok agyalás helyett a gyakorlati megtapasztalásban és kipróbálásban.
- Tudatosítás – Figyeld meg magad! Vannak olyan klasszikus szituációk, amikor mindig kiakadsz? Figyeld meg egy napodat, hogy mikor borul el az agyad? Mi az, ami kiakaszt? Ha már lehiggadtál, tedd fel magadnak a kérdéseket: Vajon miért váltja ki ezt belőled? Hogyan reagálhatnál másképp? Mi lenne az a reakció, ami tetszene helyette legközelebb? Találj ki egy jobb forgatókönyvet! Nyugodtan írd is le ezekre a kérdésekre a válaszokat, az írás által más mélységek és megoldások kerülhetnek elő, mintha csak agyban futtatod le a fél perc alatt a választ.
- Lépj ki a helyzetből – válts helyszínt, ha teheted! Ha érzed, hogy kezd elborulni az agyad, ha megoldható lépj ki a szituációból: menj át egy másik helyiségbe, ha van akkor az udvarra és menj egy kört, szellőztesd meg a fejed. Vagy zárkózz be a szobába pár percre, amíg csillapítod az indulataid: vezesd le őket akár egy dühpárnán. Nem kell sok idő, pár perc is segíthet. Saját sztori: valamelyik délelőtt éreztem magamon, hogy feszültebb vagyok az átlagosnál. Nálam ami most feszkót okoz, hogy kevesebb időm jut a munkára, mint amennyi jó volna, és épp a gyerekekkel kellett volna tanulni és foglalkozni, de nekem csak azon pörgött már az agyam, hogy mennyi mindent meg kellene csinálni délután a munkaidőmben és hogy fog beleférni, és emiatt nem volt annyi türelmem hozzájuk, mint szokott, ingerlékenyebb voltam. Amikor ez feltűnt, tudatosítottam magamban, és kimentem 5 percre az udvarra. Körbesétáltam, megöntöztem a virágaimat, vettem pár mély levegőt, és közben logikusan megbeszéltem magammal a dolgot. Mire a végére értem, megnyugodtam és sokkal jobban éreztem magam. 5 perc kimozdulás – mindenki jobban járt. Persze vannak olyan szituk, amikor nem fogsz tudni kimenni, de ha megoldható, akkor ez is egy megoldás.
- Mosd meg az arcod hideg vízzel!
- Csinálj valami olyan tevékenységet, ami jó érzéssel tölt el és eltereli a figyelmedet, amíg lenyugszol. Ha teheted, hallgass meg egy kedvenc zeneszámod, nézz meg egy részt a kedvenc sorozatból, olvass vagy rajzolj. Adj egy kis időt magadnak – ha teheted – amíg jobb hangulatba kerülsz és akkor ha már nem borítják el az agyadat az érzelmek, más szemüvegen keresztül fogod látni a világot.
- Maradj aktív! A sport feszültség levezető hatása garantált. A heti 2-3 szerintem mindenkinek fontos volna. A tested, a lelked és ezáltal a környezet is jobban rá. Ha most olyan helyzet áll fenn az életedben, hogy ezt nem tartod megoldhatónak, akkor tedd lejjebb a lécet: ha egy teljes edzés nem is fér bele, de esetleg egy 10-20 perces átmozgató torna megoldható? Ha nem tudod hova tenni a gyerekeket, esetleg mit tudnátok együtt csinálni? Mi az, ami elfogadható, már elég jó volna a számodra? Mi az a minimum szint, amivel jobban éreznéd magad? Próbálgasd a határaid és a lehetőségeidhez mérten keresd a megoldásokat!
- Zene, alkotás, írás, festés, bármilyen művészet – Nem feltétlenül kell túl bonyolult dologra gondolni, a naplóírás is például nagyon hasznos feszültség levezető eszköz. Egyik kedves coach oktatóm mesélte – ami szerintem egy zseniális ötlet – hogy 2 naplót vezet: egy sárgát és egy feketét. A sárgába kerülnek a hála-naplók, a pozitív listák, és minden emelkedettebb hangvételű, felemelő gondolat. A fekete a „rinya napló”, amibe pedig a negatív érzések és gondolatok kiírása. Ahelyett, hogy az ember ráöntené a családtagjaira például a felgyülemlett feszkót, választhatja azt is, hogy kiírja magából. Próbáld ki, hogy ha rosszul érzed magad, írd ki magadból kontroll nélkül. Akár össze is tépheted, ki is dobhatod utána. Mire a végére érsz, elmúlik az érzés. És mennyivel jobban jár mindenki, ha a papírlapra megy az indulatos része és nem a családra. A negatív érzések mindenkinek az életében jelen vannak – pozitív gondolkodás ide vagy oda – a kérdés az, hogy mit kezdesz velük, hogyan vezeted le. Beleragadsz vagy kezeled?
- Végezz el pár légző gyakorlatot vagy ha módod van rá, egy teljes relaxációt. Tedd a relaxációs gyakorlatokat a rendszeres rutinjaid közé – ha nem is minden nap, de legalább heti szinten nagyon sokat segít, ha be tudod iktatni. Az egyik leghatékonyabb technika.
+1: az én személyes kedvenceimet is megosztom Veletek egy kis inspirációnak: ha tényleg nagyon felcs*ték az agyam a box és a rockzene, főként a kettő együtt igen ütős párosítás. Van otthon boxzsákom és kesztyűm erre a célra. Régebben jártam női önvédelem órákra Veszprémbe – amióta elköltöztünk sajnos nincs rá lehetőségem, pedig nagyon szerettem őket. 1-1 ilyen óra után a ráncok kisimulása, és a felszabadultságérzés garantált. 🙂 Ha a feszültségmérőm nem az egeket veri, akkor pedig a másik kedvencem a mandalafestés és az írás. Ha szeretnéd kipróbálni Te a mandalázás lélekemelő hatását, itt olvashatsz erről részletesebben.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: